A saját munkáimon kívül ezentúl azok a munkák is megtalálhatóak lesznek ezen a felületen, amelyek valamiért közel állnak hozzám. A “Mesterségek” címszó alatt a kedvenceimről fogok írni.
Elsőként Szabó Anna Zsolnay negyed című, aprólékos gonddal elkészített munkáját nézegessük meg közelebbről…
Anna szívügyének tekinti a magyar foltvarrás magas szintűre emelését, világhírűvé tételét. Szinte minden munkájában megjelenik valami, ami szeretett városára, annak híres épületeire, mediterrán színvilágára, vagy a Zsolnay misztikumra utal.
Mindent kézi varrással készít az első öltéstől az utolsóig, van olyan takaró, amin 3 évig dolgozott, felbecsülhetetlen értékű iparművészeti remekek kerülnek ki a kezei közül…
A Zsolnay- negyed című alkotása 2008-ban a Magyar Foltvarró Céh által szervezett, Határtalanul Foltvarró Fesztivál kékfestő pályázatára készült, ahol el is nyerte vele az első díjat.
Európa szerte kiállításra került, a 12 országban megjelenő Magic-Patch különszáma 7 oldalon át foglalkozott vele, teljes szerkesztéssel örvendeztetve meg olvasóit.
A dolognak azonban van egy ” aprócska” szépséghibája, a számítógéppel lemodellezett teljes tervdokumentáció terjesztésére Tőle az alkotótól senki nem kért, és kapott engedélyt.
Így a szerzői jogokért sem kapott egy fillért sem, még mielőtt valaki azt gondolná, mint én, hogy egy ilyen világot járt remekmű némi bevételt is hoz.
Érdekességként említem meg, hogy azt a csonka fényképet, ami azóta is folyamatosan a világhálón kering, a Dortmundban megrendezett kiállításon készítette egy német hölgy.
A munka tervezésekor a Zsolnay-misztikum, és a világ leghíresebb foltmunkája a Dear Jane által megálmodott takaró klasszikus mintái inspirálták.
A fenti képen a híres kézzel festett pillangós motívum…
és a világhírű DJ motívumok, ahogy Anna készítette el.
Azt meséli, ez a munkája vette ki belőle a legtöbb energiát,bár a felülete egy négyzetméter, mind az applikáció, mind a kidolgozás igen aprólékos volta, rengeteg időt emésztett fel mire elkészült vele. Egy tányér negyedrészét álmodta meg, a híres pillangós motívumot használva fel az applikációhoz. A minta szerkesztése is igen bonyolult, hiszen minden darabja ívelt. A látványon, varrás közben is folyamatosan változtatott, helyenként áttervezte, egy két sort ki is vett belőle, mert nem tetszett Neki úgy igazán…
Nézzük csak meg részleteiben is! Ezek a pici háromszögek….
…az indán a levelek…és a sarokmotívum, önmagukban is lenyűgözőek.
Ami azonban teljesen ámulatba ejt, az a pillangó és a kis finom virágcsokor. A pillangó kb 7 cm, a szárnyakon a kékfestő motívumok is szimmetriában vannak szabva, a csokorban a szirmok, körömnyi szívecskék, a bogyók ceruzavégnyi körök. Mint a legtöbb igényes kézimunkán az applikáció kiegészítéseként, itt is megjelenik a kézi hímzés. Nem sok, csak éppen annyi, ami a motívum tökéletes megjelenítéséhez szükséges.
Akár varrós, akár amatőr szemével nézzük is az bizonyos, hogy keveseknek adatik meg olyan tehetség, ami precizitással és kitartással ötvöződve, ilyen remeket tud készíteni.
Köszönöm, hogy írhattam róla 🙂
A képek újra…
Ezt én is pont így gondolom,ezért is készült ez a bejegyzés. No meg azért,hogy aki eddig még nem hallott róla, gazdagodhasson egy csodálatos élménnyel, míg gyönyörködik ebben a mester-remekben 🙂
Panni minden munkája saját tervezésű, és mind kézzel varrt, és kézzel tűzött, egyszerűen CSODÁLATOS.
Több munkáját készítés közben is láttam, és foghattam a kezemben. Nagyon sokat tesz és harcol, hogy igényes munka kerüljön ki a hazai foltvarrók kezéből. Sajnos nagyon sokan félreértik, pedig mindig önzetlenül és ellenszolgáltatás nélkül teszi mindezt.( Saját tapasztalat, bármikor fordulhattam hozzá segítségért, tanácsért ) Remélem, még sok gyönyörűséget készít majd, a foltvarrók örömére.