Ma egy egyszerű szettet fogunk elkészíteni, finom pasztell színvilágú anyagokat választottam hozzá. Nem foltvarrás, kezdők is nyugodtan belevághatnak.
Ha valaki tud egyenesen varrni a varrógépével, akkor egyáltalán nem fog nehézséget okozni az elkészítése. Az anyagok kiválasztásánál vegyük figyelembe a környezet színvilágát, ahová majd kerül a kis szettünk. Aki most varr először az mindenképpen természetes anyagból készült vásznat használjon, mert azzal a legkönnyebb dolgozni.
Szabás előtt az anyagokat be kell avatni, majd keményítővel befújva kivasalni.
Amiket ki kell szabnunk:
Tálhoz 2 db négyzet 22 cm x 22 cm egyszínű vászonból
8 db csík 32 cm x 5 cm mintás vászonból
1 db négyzet 22 cm x 22 cm merevítő közbélés
Asztali futóhoz
1 db téglalap 30 cm x 60 cm egyszínű vászonból
4 db csík 70 cm x 5 cm mintás vászonból
1 db téglalap 40 cm x 60 cm egyszínű vászonból a hátlaphoz
Először a tálkához kiszabott négyzeteket keretezzük be a kiszabott csíkokkal úgy, hogy a varrások ne keresztezzék egymást a sarkoknál, hanem a varrásszélességek kereszteződésében egy pontban érjenek véget.
Amikor ezzel elkészültünk, a varrásszélességeket a szélek felé elvasaljuk, majd a sarkok elkészítéséhez, az átló mentén félbehajtott négyzet sarkain bejelöljük a sarok varrás vonalát. Ennek elkészítéséhez a mintás szegőket pontosan egymásra kell fektetnünk.
Amikor mind a négy sarokkal elkészültünk, így nézünk ki.
A 45 fokban szabott sarkok varrásáról itt találtok egy részletes leírást.
Aki nem szeretne ezzel ennyit bajlódni, az szegje egyszerűbben ahogy a következő képen látja.
Következő lépésben a közbélést és a fedlapot egyformára szabjuk. Ebben az esetben én a minden üzletben kapható takarításhoz ajánlott kendőt használtam a tálka merevítéséhez.
A fedlapot és a közbélést összeragasztjuk, vagy összeférceljük, mert mostantól egy rétegként fogjuk kezelni. Haladó varrogatók össze is tűzhetik a három réteget varrógéppel, akár szabadon röpdösve az anyagon, akár hagyományosan, egyenes vonalakkal, steppelve.
Az oldalakat félbehajtva, vasalóval bejelöljük a közepeket, majd bejelöljük a szűkítőket.
A szűkítő méretei a következők: 6 cm magas 3 cm széles. Mivel az anyagunk félbe van hajtva ezért a szűkítőt 1,5 cm-re jelöljük! Ha a képen látható tálat laposnak találod, a szűkítő szélesítésével tudsz módosítani a formán. Amennyiben a szélességet duplájára növeled, igazi mély tál formát alakíthatsz ki.
A szűkítőket a képen látható módon megnyitjuk varrás után.
Ha mind a négy szűkítő elkészült a fedlapon akkor ugyanígy elkészítjük a bélést is.
Itt tartunk most.
Bélést és fedlapot egymásnak fordítjuk, színt színre fordítva majd a sarkokat és a szűkítőket egyeztetve összevarrjuk.
Figyelni kell arra, hogy ne egyszuszra rohanjunk végig az oldalakon, hiszen a szűkítők módosítottak az oldalak vonalán.
Amikor a szűkítőhöz érünk, annak közepébe állva a tűvel , fordítunk egy kicsit a munkadarabon, hogy újra a helyes irányba haladjunk.
A kifordításhoz nyílást kell hagyni az egyik sarok és a szűkítő közti egyenes szakaszon.
Kifordítás előtt a sarkokat lecsipkedjük, kifordítás után a nyílást apró öltésekkel, vagy ragasztó fóliával zárjuk. Gondos vasalással véglegesítjük a formát, amit a körben haladva a színes csík melletti varrással fixálunk.
A terítőnk keretezését a sarkok pontos illesztésével készítjük el, az előző leírás alapján, majd színt színre fordítva, a bélésre fektetjük, és kifordítónyílást hagyva körbevarrjuk. A ferdén szabott oldalakra vigyázni kell, mert könnyen megnyúlnak!
Kifordítás után vasalás és a nyílás bezárása következik.
Ha elkészültünk, a leeső maradékokból foltberakásos tojásokat is készíthetünk akár, melyhez segítséget az alábbi linken kaphattok.
https://tvzs.cafeblog.hu/2014/04/02/foltberakas/
Jó munkát, jó alkotást!
Ha tetszett amit olvastál, örömet szereznél egy megosztással 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: