Hogyan szabjunk foltvarráshoz a Sizzix vágósablonokkal?

Ha kritikusan nézzük, ezzel a bejegyzéssel kellett volna kezdenem… De jobb később, mint soha 🙂

Sokszor esem abba a hibába, azt gondolom, ami nekem egyértelmű, az másnak is az. Persze, nekem könnyű, mert nekem már megmutatták.

Na akkor kezdjük is el. A vágósablonok szélessége általában egyforma, kb 15 cm. Nem, nem kell az anyagot minden formához 15 cm-re szabdalni, mert ez csak a sablon külső méretét jelenti. Mielőtt munkába kezdenénk, érdemes megmérnünk, hogy a kivágandó felület pontosan mekkora, hogy fogjuk tudni a legtakarékosabban ráhelyezni az anyagunkat.

Ha mondjuk a kivágandó alkatrész 6 cm széles, akkor erre a nagyságra minimum 8-10 mm-t rá kell hagynunk, és pontosan a vágófelületre, középre kell elhelyeznünk az anyagunkat, amit előtte gondosan harmonikába hajtottunk, hiszen anyagvastagságtól függően 4-5 réteggel is fogunk tudni dolgozni.

A beavatott anyagból, szálirányban vágjuk, esetleg tépjük a szükséges szélességű csíkjainkat, amiket keményítővel is átvasalunk vágás előtt, így könnyebb lesz velük a munka.

A gépbe helyezett szendvics a következő sorrendben épül fel, textil vágása esetén: vágólap, vágósablon, hajtogatott textil rétegek, vágólap.

Soknak tűnik az előkészület, de a vasalás, keményítés, szálirányba állítás a hagyományos szabásnál is fontos, tehát nem jelent plusz időráfordítást. Az hogy egyszerre többet tudunk szabni, nagyon meggyorsítja a folyamatot, a tökéletesen egyforma, torzulásmentes alkatrészekkel pedig sokkal egyszerűbb a varrás folyamata.

Amennyiben a pontos varrást is begyakoroljuk, a munkafázisonként kötelező leigazításra fordított időből is sokat lecsíphetünk. A Sizzix késekkel vágott formákra a gyártó 1/4 inch varrás szélességet hagyott, amit azért is érdemes tartani, mert így az összes/ méretben kompatibilis/ formát használhatjuk egyszerre a foltvarrós blokkok készítésénél, így bővítve a variációk számát.

Sokan úgy gondolják, több a maradék, a leeső fecni. Ez nyilvánvalóan a kiszabott darabok formájától is függ, ugyanúgy, mint a hagyományos módszernél. Ha azonban egyenes oldalú formákról van szó, szinte minimálisra csökkenthető a használhatatlan hulladék mennyisége.

Vágókések használatakor nem fordulhat elő, hogy a több réteg megcsúszik egymáson, és 1-2 mm-rel megváltozik az alkatrész mérete.

Nagy segítség a foltrátétes munkáknál is, hiszen nem mindegy mennyi időt vesz el az apró szirmok kivágása.

Címkék: , ,
Tovább a blogra »