Húsvét táján már dolgoztunk ezzel a technikával, amikor a foltberakásos tojásokat készítettük. Most a doboz tetejét díszítjük meg ezen a módon, a többi felületet egyszerűen bevonjuk textillel.
Amire szükség lesz a munkához, az minden háztartásban megtalálható általában, a hungarocell doboz kivételével, amit hobbi-boltokban lehet beszerezni.
A nagyobb felületekhez ragasztóstiftet, a kisebbekhez folyékony hobbi-ragasztót használtam. A technokol eszi a hungarocellt, ezért nem jó erre a célra.
A minták berajzolásához filctollat, kivágásukhoz sniccert, vagy vékony pengéjű kést hasaználjatok. Betűrködni a legjobban a hagyományos, vékony fém körömreszelő vált be nekem. A bevágások 1 cm-nél ne legyenek mélyebbek, nehogy kivágjuk a dobozt. A snicceren alkoholos filccel be lehet jelölni, hogy meddig mélyedhet bele a hungarocellbe.
Én nem szoktam előre kiszabni a részeket, főleg akkor, ha nem mindegy hova kerül a minta. Gombostűvel rögzítem, majd az előre bevágott árokba kicsit betömködöm. Így már lehet látni, hogy hol húzódik a vonal, ami mentém két három millimétert hagyva körbevágom, majd az összes kilógó részt betűröm.
Amikor ez elkészült, az árkokat vékony zsinórral, vagy szalaggal megdíszítve tüntetem el. Ehhez mindenképpen pontosan adagolható, folyékony ragasztó kell.
Ennél a munkafázisnál is jó hasznát vesszük a gombostűknek, az ideiglenes rögzítéshez.
A foltberakás szélét, keskeny csipke szalaggal zártam le.
Amikor mindenhol a helyére került a zsinór, a tető közepére “felvarrtam” egy fagombot, alul egy kicsi, lapos gombbal rögzítettem, majd a műtét helyét leragasztottam.
A tető belső feléhez a kört vékony flízből és textilből is kivágjuk, majd egyenként beragasztjuk a helyére, a kör szélére farkasfogat ragasztottam, ezzel lezárva a bélést.
A következő lépés a doboz belsejének kicsinosítása.
A béleléshez, a valódi méretnél 2-3 cm-rel nagyobb körlapot vágunk, majd közepétől kifelé haladva, simító mozdulatokkal beragasztjuk. A felkunkorodó széleket körben be kell csipkedni az ollóval, hogy a doboz oldalfalához tudjuk rögzíteni. Ez azért fontos, mert így az oldalfali bélés alól biztos nem fog kificegni a fehér hungarocell sehol sem.
Az oldalfal magasságánál 2 centivel szélesebb, és 2-3 centivel hosszabb anyagcsíkot szabunk, amire szorgosabbak most még varrhatnak fel apró lebegő zsebeket, akár…… majd a széleket visszavasaljuk és stifttel le is ragasztjuk. A bélelés művelete jobban kézre esik, ha a csíkot feltekeritek, mint a képen is látható. Ezt a felületet is előre lekenjük ragasztóval, aztán rásimítjuk az anyagot. Ne az egészet kenjétek le csak részenként érdemes haladni vele. Amikor a végére értek az utolsó centit szépen alá kell hajtani, hogy vágott szél itt se rondíthassa a látványt.
A külső menet ugyanaz, mint amit belsejében alkalmaztunk. Arra is érdemes figyelni, hogy a mintákat szépen egyeztessük, hisz a kör alakú doboznak, nincs hátsó oldala, mindenütt szépnek kell lennie…
Az alsó részen a túllógó részt ugyanúgy ragasztjuk vissza, mint belül, erre kerül a végén a cikk-cakk ollóval kivágott dekor filc zárásként.
A lényeg, hogy minden oldalról csinos legyen, és a peremeket ne borítsuk be semmivel, mert akkor nem jól csukódik.
Karácsonyig, még rengeteg elkészülhet 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: